Czy to narcyzm? 10 kryteriów rozpoznania


Narcyzm należy rozpatrywać jako kontinuum nasilenia cech narcystycznych, a narcystyczne zaburzenie osobowości (ang. Narcissistic Personality Disorder, NPD) jako jego skrajną postać. NPD może być zdiagnozowane wyłącznie przez wykwalifikowanego specjalistę zdrowia psychicznego.
Osią problemów psychicznych osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości – wbrew pozorom – nie jest wysoka samoocena, przeciwnie. To niskie poczucie własnej wartości i wiążący się z nim nieznośny wstyd powodują występowanie objawów narcyzmu, które można podzielić na następujące kryteria:

  1. Wielkościowe przekonanie o własnej ważności czy wyższości (bez realnych ku temu powodów). Jeśli w otoczeniu osoba z NPD nie spotyka się z odpowiednim uznaniem, przejawia wściekłość i smutek.
  2. Zaabsorbowanie wielkim sukcesem, wyrażające się w fantazjach o bogactwie, mocy, sławie – bez rzeczywistych możliwości osiągnięcia ich. Fantazje te zwykle przekraczają to, co przeciętni ludzie uważają za spełnienie.
  3. Poczucie, że się jest zbyt wyjątkowym, by się mogło być zrozumianym przez zwykłych ludzi.
  4. Roszczeniowość (osoba z narcystycznym zaburzeniem uważa, że należy jej się szczególne traktowanie, uznanie i dostęp do zasobów innych osób).
  5. Wykorzystujący stosunek w relacjach (jako konsekwencja poczucia wyjątkowości, roszczeniowości, potrzeby uznania i wyższości). Towarzyszy temu kontrola osób będących w relacji z narcyzem (które mają zaspokoić jego narcystyczne potrzeby).
  6. Brak empatii (jest to element wspólny dla narcystycznego i antyspołecznego zaburzenia osobowości ), często przez otoczenie odbierany jako intencjonalny brak zainteresowania uczuciami drugiej osoby, ale w przypadku NPD jest to raczej niezdolność do rozpoznawania emocji i myśli czy potrzeb innych ludzi, często nieumiejętność odczytywania afektów i ich ekspresji w komunikacji niewerbalnej.
  7. Koncentracja na wyglądzie, statusie, pieniądzach i rywalizacja z innymi w tych dziedzinach.
  8. Chroniczne zazdroszczenie innym, a także poczucie, że zazdrości ze strony innych. Siła i zasadność tego uczucia przekracza ogólną normę.
  9. Dewaluacja innych osób, pomniejszanie ich ważności, wartości, udziału. Towarzyszy temu arogancja i protekcjonalność w kontakcie z ludźmi.
  10. Nieznoszenie krytyki i frustracji narcystycznych potrzeb, które osobę z NPD konfrontują z dogłębnym uczuciem wstydu, co może wywołać zarówno wściekłość, ale też udepresyjnienie. Niekiedy niska samoocena osoby z NPD wywołuje u niej stany maniakalne i hipomaniakalne, które są rodzajem maski dla depresji.


Z NPD współwystępują inne problemy zdrowia psychicznego. Często jest to nadużywanie substancji psychoaktywnych (uzależnienia, szczególnie częste od kokainy), ale też zaburzenia osobowości (borderline, osobowość antyspołeczna, histrioniczna, paranoidalna).
W populacji występuje tylko około 1% osób z NPD, ale znacznie większy procent osób przejawia cechy narcyzmu, mieszczące się w kontinuum (od „zdrowego” narcyzmu, przez coraz cięższe formy, aż do chronicznego zaburzenia osobowości NPD). Osoby z tym zaburzeniem, które zgłaszają się na psychoterapię, najczęściej uskarżają się na trudności w relacjach romantycznych, zawodowych, poczucie niedopasowania, obniżony nastrój, problemy z uzależnieniami. Jednak większą grupę pacjentów terapeutycznych stanowią bliscy osób z narcyzmem, którzy cierpią z powodu różnego rodzaju nadużyć, m.in. dewaluacji, bycia wykorzystywanym w różnych sferach, braku empatii swoich partnerów, członków rodziny czy współpracowników z NPD.
Jeśli rozpoznajesz w powyższym opisie bliskiego z nacyzmem i potrzebujesz konsultacji, umów wizytę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *