Czym jest borderline, jakie ma objawy, gdzie szukać pomocy
Borderline, inaczej pograniczne zaburzenie osobowości, także: osobowość chwiejna emocjonalnie typu granicznego, ang. Borderline Personality Disorder (w skrócie BPD) to zaburzenie osobowości. A ponieważ mówimy o osobowości, należy je rozumieć jako coś stałego, powtarzalnego, długotrwałego, także jako pewien określony i niestety sztywny sposób funkcjonowania psychicznego (a nie cechę lub raz na jakiś czas występujący objaw lub zachowanie). Innymi słowy BPD jest rodzajem konstrukcji psychicznej, którą wykazuje osoba mająca to zaburzenie. W psychologii i psychoterapii mówi się też o poziomie funkcjonowania „borderline”, pogranicznym między neurotycznością a psychozą.
Zaburzenie osobowości typu borderline przejawia się przez zestaw symptomów, pozwalających je rozpoznać. BPD wyróżnia: niestabilny obraz siebie, impulsywność, lekkomyślność, lęk przed opuszczeniem, napady silnej złości, wahania nastroju, a także cykliczność kochania i nienawidzenia obiektów przywiązania (czyli naprzemienna idealizacja i dewaluacja). Najczęściej daje się to obserwować w odniesieniu do rodziny, przyjaciół lub w relacjach romantycznych. W BPD obserwuje się też szereg symptomów dysregulacji nastroju, takich jak niska samoocena, poczucie znudzenia, poczucie pustki wewnętrznej. Ryzyko podjęcia próby samobójczej jest znacznie podwyższone u osoby z tym zaburzeniem.
Zaburzenie tożsamości, niestabilny obraz siebie, a także niepewność co do własnych preferencji i celów to ważne wyznaczniki funkcjonowania osób z BPD. Sprzyjają temu wahania nastroju i zaangażowania, a także impulsywność. Charakterystyczne dla osobowości borderline jest też chroniczne poczucie bezsensu i pustki, którą trudno czymś (znaczącym) wypełnić.
Impulsywność u osób z zaburzeniem osobowości typu borderline przejawia się w dostarczaniu sobie intensywnych doznań, nadużywaniu substancji psychoaktywnych, lekkomyślności (np. za kierownicą), wchodzeniu w niebezpieczne relacje i praktyki seksualne. Czasami te zachowania mogą wydarzać się w odpowiedzi na poczucie odrzucenia, którego doświadcza jednostka (w jej percepcji), ale nie zawsze. Zwykle jednak, gdy u osoby z tym zaburzeniem podnosi się poziom lęku przed odrzuceniem lub opuszczeniem, zachowania ryzykowne, impulsywne i niebezpieczne wzmagają się. Dzieje się to często w połączeniu z gniewem i agresją.
Lęk przed opuszczeniem jest istotą problemu osób z BPD. Niestety ich zachowania (impulsywne, ryzykowne, gniewne, agresywne, naprzemienna idealizacja i dewaluacja) bardzo często prowadzą do tego, że ich związki z ludźmi faktycznie się rozpadają. Dotyczy to w największym stopniu związków miłosnych, ale też przyjaźni, relacji koleżeńskich, znajomości w pracy, także relacji rodzic – dziecko i z rodzeństwem.
Gniew u osób z zaburzeniem osobowości borderline wyraża się w postaci słownej, także fizycznej, bywa też uwewnętrzniany, co wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości, brak pewności siebie, nienawiść do siebie, krzywdzenie się, w tym samouszkadzanie (które pełni też funkcję rozładowującą napięcie wewnętrzne). Gniew u osób z BPD jest stałym elementem ich przeżywania, do tego stopnia, że wydaje się częścią ich osobowości. Osoby z zaburzeniem borderline złoszczą się na innych ludzi, na siebie, na świat. Gniew ten nie wydaje się być najczęściej oparty na rzeczywistych przyczynach, ale pochodzi z ich wnętrza (osobowości). Taka sytuacja może być bardzo dezorientujące dla osób pozostających w związkach z osobą z borderline, ponieważ nie potrafią one – i nic dziwnego – przewidzieć zmian nastroju i wybuchów złości swojego bliskiego. Osoby z zaburzeniem borderline nie potrafią pomieścić w sobie złości, gniewu, złego nastroju, lęku przed opuszczeniem, a przede wszystkim nie umieją integrować pozytywnych i negatywnych cech swoich i innych ludzi (nie potrafią znosić ambiwalencji). Wyprojektowują więc swoje trudne stany wewnętrzne na innych, przypisując im negatywne cechy i intencje. Ich bliscy mogą się też spotykać z identyfikacją projekcyjną, mechanizmem obronnym typowym dla osób z BPD, który polega na „udowodnianiu” drugiej osobie, że ich projekcja jest słuszna (np. osoba czuje lęk, że zostanie opuszczona, więc „wie”, że druga osoba chce ją opuścić, więc zachowuje się gniewnie, prowokacyjnie itp. do tego stopnia w trudny sposób, że faktycznie druga osoba decyduje się na odejście). Działa to jak samospełniająca się przepowiednia, niestety z negatywnym skutkiem.
Cykliczność miłości/nienawiści (ang. love/hate cycle) w osobowości borderline składa się z dwóch faz, które się powtarzają. Zaczyna się od etapu idealizacji: ktoś, kogo osoba z zaburzeniem borderline poznaje i do której się zbliża, wydaje się jej wspaniała, pozbawiona wad, cudowna. Może to trwać dni, tygodnie, może miesiące, ale w końcu zaczyna się cykl dewaluacji, gdzie następuje przejście od miłości do nienawiści. Ktoś wcześniej idealizowany teraz wzbudza dużo złości, jest raniący, wydaje się manipulacyjny, wzbudza lęk przed opuszczeniem (w przeżywaniu osoby z BPD). Cykl ten może być powtórzony raz z jedną osobą (idealizacja, dewaluacja, rozstanie) lub ponawiany mnóstwo razy w związku, w którym nie dochodzi do rozstania (mimo dramatycznego przebiegu). Może być też tak, że to osoba z BPD decyduje się na rozstanie, a potem szybko związuje się z kimś innym (w kolejnej przeżywanej przez siebie fazie idealizacji). Ekspresja cyklu idealizacji i dewaluacji w połączeniu z impulsywnością i gniewnością osób z zaburzeniem pogranicza często prowadzi do przemocy fizycznej (co zagraża życiu i zdrowiu osób zaangażowanych, ale też często osób w otoczeniu – np. dzieci, innych członków rodziny). W którymś momencie rozpędzone koło miłości/nienawiści doprowadza do rozstania, a to z kolei wpływa na obniżony nastrój, samoocenę osoby z zaburzeniem typu borderline, jej wybuchy złości i impulsywność, poczucie pustki i rozpaczy. W niektórych przypadkach kończy się to bardzo źle, bo targnięciem się na własne życie.
Zaburzenie to jest stałym, długotrwającym funkcjonowaniem, które ma pewne cechy wspólne z innymi typami zaburzeń osobowości. Jednym z nich jest osobowość antyspołeczna. Niektórzy uważają, że borderline (częściej diagnozowane u kobiet, niektóre źródła mówią nawet, że występowanie BPD u kobiet wynosi 75%) jest kobiecą wersją zaburzenia antyspołecznego (zwykle przypisywanego mężczyznom), ale nie wszystkie dowody na to wskazują. Jest jednak między tymi typami osobowości wiele podobieństw. Jednym z nich jest skłonność do manipulacji, innym temat agresji i impulsywności. Borderline bywa mylony ze spektrum autyzmu i ADHD, zaburzeniami postraumatycznymi, często współwystępuje z zaburzeniami depresyjno-lękowymi. Bywa „wymieszany” z innymi podtypami osobowości, np. narcyzmem.
Co powoduje zaburzenie osobowości typu borderline? Nie do końca jest to jasne. Różne środowiska naukowe i terapeutyczne mają odmienne zdanie. Wiadomo, że geny grają tu kluczową rolę: badania na bliźniętach jednojajowych wskazują, że dziedziczenie może mieć znaczenie nawet w około 65%. Badania uwzględniające obrazowanie mózgu wskazują na charakterystyczne i wyraźnie odmienne od normy objętości struktur mózgowych takich jak hipokamp, jądro migdałowate ( i inne). Klinicyści natomiast zwykle sugerują, że to traumatyczne doświadczenia z wczesnego dzieciństwa (różnego rodzaju nadużycia, nieobecność emocjonalna rodziców, brak więzi przywiązaniowej między dzieckiem a rodzicami) wpłkywają na ukształtowanie się osobowości pogranicznej. Koncepcje na ten temat są dość rozbieżne. Jest pewne, że genetyka ma dominujące znaczenie, a nie do końca wiadomo, jakie inne czynniki i w jaki sposób dokładają się do całościowego obrazu funkcjonowania osób z BPD.
Trzeba dodać, że choć BPD jest trudne do leczenia czy wyleczenia, życie osoby z zaburzeniem pogranicza może ulec znaczącej poprawie dzięki psychoterapii, a czasami też farmakoterapii (regulacja nastroju i impulsywności). Przy wsparciu zaufanego specjalisty osoba z tym zaburzeniem może zacząć rozumieć, co się z nią dzieje, jak to wpływa na otoczenie, jak można wspomagać swój dobrostan psychiczny. Dzięki psychoterapii złagodzeniu ulegają zaburzenia nastroju (depresja, zaburzenia lękowe), poprawić się może komunikacja interpersonalnej i zdolność do mentalizacji (czyli rozumienia stanów umysłu własnego i innego człowieka). Zaburzenie BPD w wielu przypadkach łagodnieje z wiekiem (zwłaszcza cecha impulsywności). Opiece terapeutycznej na pewno powinni też podlegać bliscy osób z BPD, ponieważ podlegają silnemu i długotrwałemu stresowi, który może prowadzić do kryzysu zdrowia psychicznego i wypalenia.